Sierpień skończyliśmy na minusie i to na minusie wynoszącym więcej ponad 1000 zł. Pierwszy raz poczuliśmy ból jakim jest wydawanie własnych oszczędności. Sierpień wynosił w sumie 3 tygodnie, bo lipiec przedłużyłam pobytem w szpitalu i ten szpital pociągnął za sobą w sumie resztę wydatków.

To podsumowanie budżetu będzie przełomowe, ponieważ ujawniam w nim nasze ogólne przychody, raty kredytów oraz koszty utrzymania mieszkania. A więc tak to wyglądało w sierpniu:

wynagrodzenia

Spodziewałam się zwrotu ubezpieczenia z kredytu, ale bank „zgodnie z umową” zmniejszył mi całą kwotę do spłaty. Tak więc dodatkowej gotówki nie było. Firma również w sierpniu nie zarobiła na swoje utrzymanie, wydatkiem był opłacony ZUS i księgowość- 600 zł pożyczone z budżetu domowego.

Kategoria: jedzenie prezentuje się dość ładnie. W dodatkowych zakupiłam maliny, z których przyrządziłam soki oraz dżemy na zimę. Przekroczyliśmy limit na jedzenie na mieście. Jedynym wytłumaczeniem jest to, iż był to nagły wyjazd i po kilku godzinach byliśmy wszyscy bardzo głodni. Nasze serca skradła pizza oraz frytki.

jedzenie

Czynsz mamy niski, ponieważ przysługuje nam dodatek mieszkaniowy. W tym miesiącu kwota za czynsz wzrosła, ponieważ wykazaliśmy większe dochody z ostatnich 3 miesięcy przyskładaniu wniosku. Woda i ścieki– niedopłata, w sumie teraz miesięczna opłata wyniesie 45 zł, ale będę płacić na zaś 50 zł, ponieważ zawsze mamy niedopłatę co kwartał. Energia– rachunek za dwa miesiące. Jakimś cudem butla z gazem nam się w siepniu nie skończyła. Czasem mnie ten fakt zaskakuje 😉 Zazwyczaj kończy nam się po 1,5 m-ca.

dom

Opłaty za konta bankowe– cieszyłam się, że w tym miesiącu nie będzie opłaty za nasze główne konto bankowe, aż tu któregoś pięknego sierpniowego dnia bank pobrał sobie 70 zł za…… odnowienie debetu w koncie. No niech ich! Pierwszy raz! Już wiem, że debet pójdzie na odstrzał przed sierpniem 2017 roku.

Transport– Kwota za benzynę przekroczona z powodu tego nagłego wyjazdu… ale ogólnie nie było źle.

transport

Telefony… Mąż musi iść do salonu plusa i wyłączyć ubezpieczenie od pęknięcia szybki, które kosztowałoby nas 5 zł miesięcznie. Internet– wrócił w końcu do siebie 😉 Za mobilny już nie płacimy!

telefony

Tutaj też… Oj… Lekarze prywatni planowani byli dopiero we wrześniu, ale termin u jednego najważniejszego znalazł się tylko na koniec sierpnia, więc za jedną jazdą 100 km pojechaliśmy od razu do drugiego, aby dwa razy nie jeździć. Od sierpnia również i córka jest na stałych lekach. Dodatkowy zakup to lek rozgrzewający do picia na  moje zatoki i przeziębienie męża.

zdrowie

W ubraniach znalazła się sukienka na poprawiny, bo wesele we wrześniu zbliża się nieuchronnie. W butach są kapcie córki do przedszkola. Dodatkowe- ochraniacze na łokcie i kolana na rower dla córki za 14 zł w ciucholandzie 😉

ubrania

Środki czystości wyniosły w sierpniu jakoś… mało, bo były zapasy.

higiena

Dzieci: córce zostało sporo rzeczy z przyborów do p-la jeszcze z czerwca,  całe wycinanki, bloki. Muszę się wam pochwalić, że pieluchy już mogę wykreślić z naszego budżetu. Po 5 latach z dwójką dzieci nareszcie koniec!!! 🙂

dzieci

W rozrywce w polu książki znalazło się miejsce dla „Finansowego Ninja” Michała Szafrańskiego. Mąż kupił płytę…. W wyjazdach weekendowy wypad, jak dobrze, że wakacje się skończyły 😉 Same wydatki. W innych: brykiet do grilla.

rozrywka

W innych ukryło się 100 zł. Wypłacałam je z bankomatu, poszłam do samochodu i słuch po nich zaginął. Odkryłam, że nie ma stówy ani w porfelu, ani w kieszeni.. Muszę napisać reklamację, być może zostało w bankomacie, taka optymistyczna wersja… 60 zł to druga część wpłaty za szkolenie Animatora.

różne

I tego tu jeszcze nie było, a mianowicie spłata długów!

Moja rata spadła po wymówieniu ubezpieczenia, prawda, że dużo? Całe 2 zł, no prawie 3 😉 ale też hormonogram spłat pokazuje, że kredyt się skrócił i mam go spłacić rok wcześniej. Karta kredytowa to już przeszłość! Ostatnia rata zapłacona, nieplanowana. Jeżeli chodzi o kredyt na laptopa powinniśmy go zacząć spłacać w styczniu 2017 (po wymówionym ubezpieczeniu) ale jest już nadpłacony do kwietnia 2017 ! 😉 Nadpłata długów to nadpłata kredytu za laptop i planuję go spłacić do końca roku 2016!

długi

Jeżeli chodzi o oszczędności szału nie ma… To są pozostałości po lokacie. Fundusz awaryjny  został uzupełniony premią za konto bz wbk, utworzyłam fundusz: weterynarz, mamy w planach wykastrować psa w październiku (niestety nie chce przestać sikać w dziecięcym pokoju, a my już nie mamy na niego sił i mamy dość sprzątania co rano), Fundusz prezenty ucieknie nam we wrześniu w kopertę na wesele.

oszczedności

Tak wyglądał sierpień. Nie ma niestety się czym zachwycać, ale już najgorsze mamy za sobą. Jestem w trakcie zbierania zaświadczeń i będę starała się o świadczenie pielęgnacyjne dla córki na wizyty prywatne u lekarzy.

We wrześniu wesele- kolejny punkt wydatków, ale koperta odłożona- to najważniejsze!

We wrześniu z mężem zrobiliśmy eksperyment, wypłaciliśmy pieniądze z lokaty- kwotę dokładnie taką, ile mamy różnych stałych przychodów w miesiącu, tylko one są w różnych terminach, a nam się nie raz w jednym czasie zbiera tyle wydatków… Plan jest taki– opłaciliśmy rachunki/ raty- reszta została na życie i ma nam starczyć do końca miesiąca. Pieniądze, które będą wpływać na konto od razu będę przelewać na rachunki oszczędnościowe. I o ile eksperyment nam się uda we wrześniu, to następnie zrobimy tak w październiku.