Urodziny dziecka to wielkie święto w rodzinie, wszak urodziny ma się tylko jeden raz w roku! Przygotowałam dla was 10 tanich i ciekawych sposobów na uatrakcyjnienie wspólnie spędzonego czasu, czy to w domu, czy w ogrodzie- wiadomo, że ta druga opcja jest sto razy lepsza. Organizacja urodzin wcale nie musi być droga! W sezonie letnim mamy dostęp do świeżych owoców, można zrobić w ogrodzie grilla lub kupić dzieciakom lody!

1. Naśladowanie zwierząt/ osób podczas piosenki

Przykład zabawy, podczas której fajnie bawią się nie tylko przedszkolaki i trochę „większe szkolniaki”, ale też  starsi członkowie rodziny. Włączamy głośno piosenkę podczas, której dzieci mają za zadanie naśladować różne postacie. Mogą być to żaby, bociany, krasnoludki, misie. Poniżej kilka przykładów zaczerpniętych z serwisu youtube.pl. Wystarczy kliknąć, a piosenka się odtworzy. Oczywiście po tej zabawie nagradzamy wszystkie pięknie bawiące się dzieci!

Pierwsza z kategorii piosenka to prawdziwy hit na miarę dziecięcego świata!

MINIONKI i Banana Song

we własnej osobie 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=yItlRf_hrvU

Dzieciaki mogą też naśladować np. ŻABY:

https://www.youtube.com/watch?v=Sj4y_RMo_JE

Skoczył kot na płot: MIAU!

Świetna propozycja do tańca dla całej rodziny to:

IDZIEMY DO ZOO!

PSZCZÓŁKA MAJA  i jej piękny taniec z przyjaciółmi:

kolejna propozycja- KOTEK KŁOPOTEK:

https://www.youtube.com/watch?v=llMYvhg1EvE

Hit hitów- MUCHA W MUCHOLOCIE:

Oraz niezastąpione- KACZUSZKI! :

2. PĘKAJĄCE BALONY

Wszyscy znamy doskonale zabawę, jak dzieci tańczą w parach w kółeczku, pomiędzy brzuszkami mają balony. Balony podczas tańca nie mogą im wypaść, ani tym bardziej pęknąć. W tej zabawie jednak zasada będzie inna- balony mają pękać! I to pod pupami! Musimy oznajmić, iż zabawa jest dla odważanych dzieci! Każde dziecko otrzymuje po balonie, na czas start, każde dziecko ma za zadanie usiąść na nim. Ta osoba, której pierwszej balon pęknie wygrywa zabawę!

3. BAŃKI MYDLANE

Przepis na bańki mydlane:

  • litr ciepłej lub letniej wody
  • ok. 30 ml płynu do naczyń
  • ok. 15 ml gliceryny (apteka)– gliceryna sprawia, że bańki są trwalsze i kolorowe

Bańki mydlane pobudzają fantazję i kreatywność u dzieci. Zabawa może polegać na tym, iż nagradzamy dziecko, które zrobiło największą bańkę lub komu udało się wypuścić najwięcej baniek naraz.

4. GĄSKI, GĄSKI DO DOMU

  • Gąski, gąski do domu!
  • Boimy się…
  • Czego?
  • Wilka złego!
  • A gdzie on jest?
  • Za górami, za lasami, szczypie gąski pazurami!
  • Gąski, gąski do domu!

Na początku zabawy wilkiem może być osoba dorosła, a następnie zabawę przejmują dzieci. Dzieci i wilk stoją po przeciwnej stronie. Gdy zostanie wypowiedziany cały dialog, gąski biegną do domu, a wilk spośród nich łapie jedną osobę. Ta osoba jest następnie wilkiem 😉

5. JEDZIE POCIĄG Z DALEKA

Piosenki same w sobie mogą zachęcać twórczo nasze dzieci do zabaw, a fajne zabawy na urodziny wcale nie muszą być drogie. Piosenkę: „Jedzie pociąg z daleka” znają chyba wszyscy, również starsi członkowie rodziny np dziadkowie i tak samo mogą przyłączyć się do zabawy tworząc pociąg i wybierając z pośród siebie maszynistę lub konduktora 😉

6. ZABAWA Z JAJKAMI

Rozkładamy surowe jajka na podłodze lub trawie tak, aby utworzyły tor przeszkód. Gdy zawiążemy już chętnej osobie przepaską oczy, zbieramy szybko jajka. Prosimy widownię o dyskrecję 😉 Następnie widownia prowadzi ochotnika w lewo lub w prawo nie zdradzając sekretu, że żadnego jajka już nie rozdepcze.

7. ZABAWA W KOLORY

Do tej zabawy potrzebna będzie nam piłka. Dzieci tworzą kółko, wyznaczamy jedno z nich, aby weszło do środka. Dziecko rzuca piłkę do wyznaczonej osoby mówiąc nazwę koloru: zielony, czerwony, biały. Na kolor czarny żadne dziecko nie może złapać piłki. Jeżeli to zrobi, ma za zadanie uklęknąć na kolana i z tej wysokości łapać piłkę. Jeżeli uda mu się złapać poprawny kolor wstaje z kolan na nogi.

8. PRZECIĄGANIE LINY

Dzielimy dzieci na dwie przeciwstawne drużyny. Po środku rysujemy grubą linię kredą i wręczamy dzieciom linę. Na czas start dzieci muszą przeciągnąć przeciwną drużynę na swoją stronę. Za wygraną rundę otrzymują punkt. Dzieci ustalają do ilu rund chciałyby zagrać.

9. TALERZ SMAKOŁYKÓW

Przygotowujemy talerz, na którym układamy różne produkty spożywcze: ciastka, czekolada, ser, ogórek, groszek, pomidor, wędlina. Zadaniem dzieci z zakrytymi oczami jest odgadnąć, co przed chwilą spróbowały.

10. ZABAWA Z POSĄGI

Dzieci tańczą w rytm muzyki, ale w nieoczekiwanym momencie muzyka wyłącza się. Zadaniem uczestników jest pozostanie w bezruchu, tzn. w takiej pozie w której została przerwana muzyka. Muszą zachować tę pozycję przez dziesięć sekund. Kto się poruszy lub zachwieje wypada z gry.

Fajne zabawy na urodziny wcale nie muszą być kosztowne, czasem wystarczy kilka balonów, bańki mydlane i dobra dziecięca muzyka! Zawsze podczas całego kinderbalu można ogłosić konkurs na najgrzeczniejsze dziecko, na najlepiej bawiące się dziecko, a po imprezie urodzinowej rozdać dyplomy upamiętniające zabawowe atrakcje. Inwencja twórcza zależy od was drodzy rodzice! Dzieci podchwycą wszystko, co jest zabawne i śmieszne. Dzieciaki uwielbiają zabawę.