Czy liczyłaś/eś kiedykolwiek, ile potrzebujesz pieniędzy, aby się po prostu z miesiąca na miesiąc utrzymać? Na pewno pomoże ci w tym znakomicie prowadzenie budżetu domowego. Ja wiem już, ile kosztowało nas życie przed przeprowadzką, a ile kosztuje nas teraz. Czy są to przerażające kwoty? Nie sądzę. No może poza ratami kredytowymi :), które już za miesiąc, dwa zaczniemy nadpłacać, aby pozbyć się ich jak najszybciej z naszego nowego życia.

Informacja o miesięcznej puli pieniędzy na życie przyda ci się, gdybyś stacił/a choć jedno ze źródeł swojego utrzymania. Czasem już kwota 200 zł, której zabraknie w domowym budżecie potrafi nieźle zamieszać.

Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za policzenie miesięcznych kosztów Twojego życia, pomogę ci za pomocą tego artykułu licząc swoje wszelkie opłaty i abonamenty. Być może dostrzeżesz, z których opłat mógłbyś od tak po prostu zrezygnować, aby uwolnić trochę gotówki.

Uwaga. W tym artykule nie wezmę pod uwagę kupna ubrań, butów lub kosmetyków. To nie są artykuły pierwszej potrzeby. Gdy zabraknie ci pieniędzy na jedzenie w danym miesiącu, to nie pobiegniesz przecież i nie kupisz nowych kozaków. Aby przetrzymać gorszy czas przechodzisz te 4 tygodnie w starych adidasach, pomimo tego iż spadł już śnieg. Jest połowa marca, zepsuł mi się zamek w zimowej 3-letniej kurtce. Wyciągnęłam stary wiosenny płaszczyk, a pod spód ubieram grubą bluzę, bo wiem, że już w tym roku nie opłaca mi się kupować zimowej kurtki, a przynajmniej nie mam takiej potrzeby. Wiem, że już za miesiąc będziemy mieli do dyspozycji dwie wypłaty i wtedy zapewnimy sobie buty wiosenne, czy artykuły, na które w tym miesiącu nie możemy sobie pozwolić. Czasem trzeba przycisnąć pasa i wiedzieć, ile nas to życie miesięcznie kosztuje. Po to, aby się nie zadłużać. Nie wydawać więcej pieniędzy, niż zarabiamy. A jeżeli zabraknie nam pieniędzy, musimy mieć czas, aby pomyśleć, co zrobić w tej trudnej dla nas sytuacji.

Zaczynamy wyliczenia od miesięcznych opłat za mieszkanie. My mieszkamy w wynajętym mieszkaniu, a więc płacimy za czynsz (wynajem) oraz media (ogrzewanie, fundusz remontowy, woda itd., itp.). Płacimy również, co dwa miesiące za prąd, który możemy rozbić na opłatę miesięczną. Ty wyliczenia dostosuj do swojej sytuacji:

 • Czynsz: 1000 zł
 • Media: 490 zł
 • Prąd: ok. 100 zł 

Razem: 1590 zł

Kolejna ważna kategoria transport. Być może masz samochód, a być może dojeżdżasz do pracy autobusem lub komunikacją miejską. Oblicz mniej więcej koszt twojego miesięcznego transportu, czy to do lekarza, czy do pracy. Nie ujmujemy tu kosztu OC lub przeglądu/ napraw. Przyjmujemy, że w tym miesiącu takich opłat nie mamy.

 • Benzyna: ok. 250 zł 

Telekomunikacja. To są wszelkie opłaty związane z twoimi abonamentami za telefony, internet, radio, telewizję, prenumeraty i różne inne.

 • Telefony: ok. 150 zł
 • internet: 43 zł
 • Telewizja: 60 zł

Razem: 253 zł

Jeden abonament za telefon w plusie kończy nam się w lipcu. Na pewno go nie przedłużymy. Opłata za telefony spadnie, co najmniej o 50 zł. W lipcu rezygnujemy również z abonamentu Cyfrowego Polsatu- 59,90 zł miesięcznie. To będzie uwolnione 100 zł! Opłatę za internet również spróbuję znegocjować w play’u, a na pewno zapytam o lepszą ofertę w tej cenie, bo nie uważam, że bardzo dużo płacę za mobilny internet.

Opieka zdrowotna. Oblicz, ile miesięcznie kosztują Cię leki, wizyty u lekarzy, koszty abonamentów w prywatnych pakietach lekarskich, badania także.

 • Lekarstwa: ok 30 zł miesięcznie

Nasza trójka z czwórki jest na stałych lekach. Ja, mąż oraz córka. Leki są refundowane, ale jednak kilka złotych miesięcznie trzeba wydać.

Higiena. Umówmy się, nie wliczam w to, ani perfum, ani recznika papierowego, bo bez tego da się przeżyć w kryzysowym momencie. Ale jednak papier toaletowy wypada kupić, tak samo jak proszek do prania, szampon, antyperspirant, żel pod prysznic, czy najzwyklejsze mydło. Bez fryzjera też miesiąc czasu człowiek przeżyje, tak samo bez nowych rzęs i pazurów 😉

 • Chemia do domu: ok. 100 zł

Kategoria dzieci. Jeżeli masz własne pociechy, to wiesz, że przedszkole kosztuje i niania również kosztuje. Być może Twoje dziecko uczęszcza na comiesięczne płatne zajęcia, na których się dodatkowo rozwija.

 • Przedszkole (obiady, godziny) : ok. 200 zł
 • Niania: 400 zł

Razem: 600 zł

Zwierzęta. Jeżeli masz kota, psa lub chomika to wiesz, że co miesiąc musisz mu zapewnić również wyżywienie i żwirek. Pomińmy w tym miesiącu weterynarza.Twój zwierzak w kryzysowym miesiącu „musi” być zdrowy 😉 

 • Jedzenie zwierzaka ( u nas kota): 30 zł

Raty kredytów. Dodajesz do siebie wszelkie miesięczne zobowiązania, które i tak musisz zapłacić. Znajomy na oddanie 50 zł może poczekać, ale bank już nie bardzo:

 • kredyt 1: 280 zł 
 • kredyt 2: 141 zł
 • kredyt 3: 125 zł

Razem: 546 zł

Jedzenie- najważniejsze! Przecież, aby żyć musisz jeść i pić. To jedzenie liczone jest bez zbytnich szaleństw letnich i miastowych typu: Mc Donald’s

 • Jedzenie: 700 zł 

Inne opłaty. Być może, co miesiąc musisz wysłać jakiś list, zapłacić jakąś małą opłatę, u mnie jest to hosting.

 • hosting bloga Rodzina Na Kredyt: 30 zł

 

I teraz sumujesz te wszystkie opłaty, raty i abonamenty razem. W kryzysowym momencie będziesz wiedzieć, ile potrzebujesz miesięcznie pieniędzy, aby przetrwać gorszy miesiąc. Będziesz wiedzieć, ile po prostu kosztuje Cię życie. Każdy kolejny wydatek jest tylko dodatkiem z nadwyżki gospodarowanej gotówki.

 

JA JUŻ WIEM, ŻE MOJA RODZINA MINIMALNIE POTRZEBUJE NA MIESIĘCZNE UTRZYMANIE: 

ok. 4 TYSIĘCY ZŁOTYCH

A TWOJA RODZINA?

PODZIELISZ SIĘ ZE MNĄ KWOTĄ W KOMENTARZU?