O ile prosto jest odrzucić spadek w swoim imieniu, tak procedura sądowa odnośnie odrzucenia spadku w imieniu małoletnich dzieci może trwać dłużej. Wniosek musimy złożyć w sądzie rodzinnym, a następnie w sądzie cywilnym. Jeżeli chcemy odrzucić spadek za nasze dzieci, musimy najpierw odrzucić spadek w swoim imieniu, o czym pisałam tutaj. Należy pamiętać, że dziecko poczęte (jeszcze nienarodzone) przed śmiercią spadkodawcy również dziedziczy spadek. Na odrzucenie spadku w imieniu dzieci mamy kolejne pół roku czasu po rozprawie, na której sami spadek odrzucimy.
Aby odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci należy złożyć wniosek w Sądzie Rejonowym, w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz dołączyć następujące dokumenty:
– Skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy (oryginał)
– Skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci (oryginały)
Można dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa, ale nie jest to konieczne. Na wniosek należy nakleić znaczek sądowy, koszt znaczka sądowego- 40 zł. Najlepiej we wniosku zawrzeć informację o dwójce/ trójce dzieci), wtedy za znaczek płacimy tylko raz i nie ma potrzeby składania oddzielnych wniosków!
UWAGA! Na odrzucenie spadku w imieniu dzieci mamy kolejne pół roku czasu po rozprawie, na której sami spadek odrzucimy. Jeżeli na kuratora dzieci (przedstawiciela ustawowego) wyznaczymy członka rodziny, który zna sytuację rodzinną- nie musimy ponosić kosztów wyznaczenia przez sąd kuratora (kolejne 50 zł! )
Miejscowość, dnia_________________
____Imię i nazwisko wnioskodawcy__
__________Pełny adres___________
________Nr telefonu______________
SĄD REJONOWY
_____ WYDZIAŁ RODZINNY I NIELETNICH
ADRES SĄDU REJONOWEGO
WNIOSEK O ZGODĘ NA ODRZUCENIE SPADKU W
IMIENIU MAŁOLETNICH DZIECI
Zwracam się z prośbą o odrzucenie spadku w imieniu moich małoletnich dzieci:
- imiona i nazwisko dziecka, data urodzenia
- imiona i nazwisko dziecka, data urodzenia
W dniu ________ roku zmarł/a babcia/ dziadek dzieci, a moj/a matka/ ojciec ______________..
________ roku odrzuciłam spadek po zmarłej w Sądzie Rejonowym, _________ Wydziale Cywilnym.
Kolejnymi w linii dziedziczenia są moje dzieci.
Wnoszę, aby uczestnikiem rozprawy był ojciec dzieci._____________________ (dane ojca dzieci)
Wnioskuję, aby wyznaczonym przez Sąd przedstawicielem ustawowym małoletnich dzieci została moj/a siostra/ brat (dowolny członek rodziny):
Imię i nazwisko kuratora
Aktualny adres zamieszkania.
Po pewnym czasie przychodzi do nas list polecony z Sądu Rejonowego o wyznaczonym terminie rozprawy. Rozprawa trwa zaledwie 20 minut. Sąd może zapytać się nas, co wchodzi w skład spadku i dlaczego chcemy go odrzucić. Zapyta również kuratora dzieci, czy zgadza się na odrzucenie spadku i czy na pewno rodzice działają w imieniu dobra dzieci.
Gdy sąd wyda pozytywną decyzję odnośnie pozwolenia na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci, wyrok uprawomocni się po 21 dniach. Po 21 dniach musimy odebrać z Wydziału Rodzinnego odpis wyroku i następnie udać się do Wydziału Cywilnego i tam złożyć kolejny wniosek o odrzucenie spadku.
Kolejna część zmagań z odrzuceniem spadku w imieniu małoletnich dzieci już wkrótce!
9 comments
Super wpis! Ostatnio znajoma miała podobną sprawę, na pewno jej dam przeczytać.
Piotrze, Marcin Iwuć także ostatnio przygotował kompendium wiedzy na temat spadków i dziedziczenia
http://marciniwuc.com/spadek-i-dziedziczenie-jak-chronic-swoj-majatek/
Pozdrawiam
„Spadek” dobre sobie…. My i dzieci odziedziczyliśmy „spadek” czyli długi po jakimś wujku mojej teściowej. Banki zaczęły ścigać rodzinę żony najpierw jak już minął rok czyli z automatu przyjęli spadek. Zaczęło się odkręcanie sądowne i odrzucenie przez teściową i jej rodzeństwo. Potem ich dzieci (czyli 2-gie pokolenie) – my, a na końcu 3 pokolenie czyli nasze dzieci. To jakaś paranoja.
Założę się że jakby wujek zostawił milion na koncie to nikt nigdy by o tym nie usłyszal
Ale udało się odkręcić ? Przecież wg prawa dziedziczy aż z dobrodziejstwem inwentarza ibl nie ma już odwrotu ? Skąd mam wiedzieć, że umarł mi jakiś wujek , którego nie znałem nawet, a mam spłacać jego długi ? Będę wdzięczny za odpowiedź .
Tak jest polskie prawo. Umrze wuj stryjeczny cioci Jadzi, nikt nas nie poinformuje i możemy odziedziczyć długi. W tamtym roku zmieniło się prawo- dziedziczymy długi do wielkości aktywów, ale jak z tym naprawdę jest…..
Tak, ja zrzekłam się długów za siebie i za dzieciaki. Mam z głowy.
Odrzuciłam spadek w sądzie, teraz będę odrzuciła za dziecko. Czy jak odbędzie się sprawa, odrzuce ten spadek to już jest koniec? Czy trzeba potem znowu z tym udać się do sądu cywilnego albo notariusza?
Masz napisane, z wyrokiem z rodzinnego (rejonowego), składasz wniosek do sądu cywilnego i dopiero wtedy po drugiej sprawie spadek jest odrzucony.
Odrzuciłem spadek . Potem dostałem zgodę z sądu na odrzucie spadku przez dzieci . Powinienem udać się do notariusza i to byłby koniec . Ale nie w 2019 roku .
Zmieniły się przepisy . Teraz muszę wskazać u notariusza kto ewentualnie może dziedziczyć spadek jak odrzucą go moje dzieci . Może ktoś to już ma za sobą – pomóżcie
Witam kto pomoże napisać uzasadnienie do sądu o odrzucenie spadku w imieniu dzieci, zmarła moja teściowa, powodem odrzucenie w pierwszej kolejności są ogromne długi a drugim brak kontaktu, na ulicy jak nas widziała to udawała że nie zna. Prosze o jakąś podpowiedź jak to dobrze napisać