Już w styczniu 2019 roku wystartuje program wspierający młode małżeństwa- Mieszkanie na start! Będą to dopłaty do najmu mieszkań. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, kto może skorzystać z dopłaty oraz jakie będą kryteria dochodowe. Zainteresowałam się tematem, ponieważ sami wynajmujemy mieszkanie. Dopłaty do mieszkań- jest to opcja dla rodzin, które zarabiają za dużo, aby starać się o mieszkanie komunalne- jednocześnie zarabiają za mało, aby było ich stać na kupno własnego kąta.

Kto może się starać o dopłatę do czynszu?

  • obywatele Polski;
  • cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce np. na podstawie umowy o pracę;
  • osoby, które spełnią kryterium dochodowe oraz majątkowe;
  • osoby, które nie są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkania;
  • osoby, którym dochody pozwalają na opłacenie w terminie czynszu;

Jakie jeszcze warunki należy spełnić? 

Trzeba być najemcą mieszkania wybudowanego przez inwestora we współpracy z gminą lub spółką gminną. Mieszkanie należy zasiedlić w ciągu 12 miesięcy od jego wybudowania. Coraz więcej gmin bierze udział w rządowym programie, niedługo w moim mieście również ruszy nabór wniosków dla rodzin. W programie będą brane pod uwagę rodziny z dziećmi, młodzi ludzie, niepełnosprawni oraz seniorzy.

Ile będzie wynosiła dopłata do czynszu?

Dopłata będzie uzależniona od regionu oraz liczby osób w gospodarskie domowym. Więcej dowiecie się z poradnika Mieszkanie Na Start, czyli komu przysługuje dopłata do czynszu. 

Na największe dopłaty mogą liczyć mieszkańcy największych miast. Prym w dopłatach wiedzie Warszawa, zaraz za nią takie miasta jak: Gdańsk, Kraków, Wrocław oraz Katowice. Trochę mniejsze dopłaty będą mieli mieszkańcy Łodzi oraz Opola.

W programie Mieszkanie na Start nie ma możliwości dojścia do własności mieszkania. Możliwe są jedynie dopłaty do jego najmu.

Na jak długi czas będzie można starać się o dopłaty?

O dopłaty będzie można starać się przez 15 lat, od kiedy tylko zawrzemy umowę najmu z inwestorem i zasiedlimy mieszkanie w ciągu 12 miesięcy od zakończenia inwestycji.

Tylko tu jedna uwaga!

Wniosek o dopłatę do najmu należy składać co miesiąc, nie później niż 10 dni przed zakończeniem poprzedniej dopłaty. Za każdym razem wniosek należy umotywować następującymi dokumentami: kopia umowy najmu mieszkania, oświadczenia o liczbie osób w gospodarskie domowym, o zakresie ograniczeń majątkowych, oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów. Progi dochodowe mogą być również modyfikowane przez gminę do roku.

Skąd dowiedzieć się, czy moja gmina bierze udział w programie?

Najlepiej na bieżąco śledzić informacje podawane przez lokalne media oraz przeglądać stronę internetową BKG- Banku gospodarstwa Krajowego. Na razie lista gmin, które wzięły udział w programie jest pusta. Myślę jednak, że na pewno znajdą się chętne gminy, które wezmą udział w programie i program będzie cieszył się popularnością, tak jak dotychczasowy pomysł z Mieszkaniem Plus.