W 2016 roku prowadziłam działalność gospodarczą. Zostałam poinformowana tu i ówdzie, że założenie własnej firmy jest całkowicie darmowe oraz to, iż wpis do CEIDG również jest darmowy. Po 5 dniach otrzymałam nakaz zapłaty od RDGIF na kwotę 195 zł za wpis do Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm. Z kolei nakaz zapłaty od CED otrzymałam po 3 tygodniach na kwotę 195 zł.

Pierwszej faktury od RDGIF nie opłaciłam, wiedziałam, że to oszustwo. Tym bardziej, gdy ujrzałam odbitą pieczątkę z napisem: Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm RDGIF. Żadnego imienia i nazwiska na pieczątce, żadnej parafki. Zabrakło mi w piśmie od RDGIF daty napisania korespondencji oraz danych adresata, który to pismo mi wysłał. Dane widnieją dopiero na odcinku do zapłaty. Postraszyło mnie jedynie to, że list przyszedł aż ze stolyycy ;), lecz nie był polecony. W sumie pomyślałam, że o ile miałaby być to prawda, przysłaliby później upomnienie za nieopłaconą fakturę.

20150227kpp1

ilawatv.pl

Gdy minął 3 tydzień mojej działalności, wyciągnęłam ze skrzynki na listy kolejną kopertę z napisem CED z nakazem zapłaty. Zdziwiło mnie bardzo, iż ulica adresata jest inna, niż na poprzedniej kopercie.  Znów pieczątka, znów czerwona! Z napisem: „Starszy referent ds. rozliczeń„, tym razem z parafką, aby ładnej wyglądało. Już z datą i nazwą firmy w nagłówku po lewej stronie i z wypisaniem adresatów niniejszego pisma. Czyli nie jet to upomnienie za poprzednią nieopłaconą fakturę. Następni naciągacze liczą ode mnie na wpłatę. Ci za to napisali nr wniosku, który rzekomo złożyłam 1 października otwierając działalność gospodarczą. UPS POMYLILI SIĘ! 😉 Działalność otworzyłam kilka dni wcześniej z datą rozpoczęcia- 1 października. 

Przyjrzałam się jeszcze raz obydwu pismom. Zarówno jedna fałszywa firma, jak i druga powołują się na ten sam artykuł ustawy (art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. Dz. U. Nr 47, poz. 278, z późn. zm. 1), ale zmieniając na koniec zdania nazwę rejestru/ewidencji:

  • RDGIF pisze o utworzeniu Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm
  • CED pisze o Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych

wpid-20151027_130611.jpg

wpid-20151027_130646

W piśmie od RDGIF na pionowym pasku wzdłuż strony możemy przeczytać, iż firma zachęca nas do płatności poprzez polecenie zapłaty oraz to, iż klient wyraża zgodę na otrzymywanie dwóch faktur, w cenie 195 zł zawarta jest Proszę Państwa opłata za wpis do rejestru i ….. .honorarium za udzielenie licencji do programu WDjoin (18%VAT).

I jeszcze jedno:

Prawdziwa Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej znajduje się na tej stronie:  https://prod.ceidg.gov.pl/– znajdziecie tu każdą zarejestrowaną firmę, wpis do ewidencji jest całkowicie darmowy.

A tu są strony firm, którzy żerują na nieświadomości przedsiębiorców:

Niby rejestr i ewidencja firm jest, niby strona internetowa firm jest i wszystko wydaje się być w porządku, ale po co płacić za coś, co jest darmowe? Za coś, za co nigdy nie powinniśmy ponosić opłaty?

Przedsiębiorco nie płać, nakaz zapłaty od RDGIF i CED to oszustwo!!!

Wpis pochodzi z mojego poprzedniego bloga kamaszkowo.pl, który już we wrześniu zniknie z sieci. Jest to blog typowo parentingowy, jeżeli chcesz poczytać o perypetiach 4-osobowej rodziny- zapraszam, warto się pośpieszyć!
Blog zniknie z sieci, ponieważ minimalizuję wydatki mojej rodziny i przenoszę jedynie wpisy te o tematyce finansowej. Drugi blog oznacza drugą opłatę za utrzymanie domeny, która od dłuższego czasu wieje pustką. Chcę się raz a dobrze skupić na Rodzinie na Kredyt 🙂