Wielkanoc to święto, w czasie którego ożywa wiele starych zwyczajów. Z niektórych rezygnujemy, inne modyfikujemy, ale są również takie, które w ogóle się nie zmieniły mimo upływu czasu. W artykule przyjrzymy się tym różnym zwyczajom, pamiętając, że dziś Wielkanoc to często nie tylko święto religijne, ale także okazja do odpoczynku i spotkania z rodziną.

Z badania instytutu IBRiS dla Radia ZET wynika, że Polacy najczęściej spędzają Święta Wielkanocne w domu z rodziną – aż 55% ankietowanych zaznaczyło taką odpowiedź. Tylko 5% respondentów spędza ten czas w gronie przyjaciół, natomiast 1,6% badanych przyznało, że Wielkanoc to dla nich czas samotności. Warto jednak zauważyć, że chociaż Polacy lubią spędzać święta w gronie rodzinnym, to z roku na rok zwiększa się liczba osób decydujących się na wielkanocny wyjazd. W związku z większym zainteresowaniem biura turystyczne poszerzają ofertę wyjazdów wiosennych. Portal Travelplanet.pl wyliczył, że w ubiegłym roku liczba wycieczek w okresie Wielkanocy zwiększyła się o 53%. Na dłuższy wyjazd Polacy wybierają przede wszystkim typowo letnie kierunki, m.in. Wyspy Kanaryjskie, Egipt oraz Włochy. Natomiast na krótkie, kilkudniowe wyprawy wolą polskie kurorty lub wypoczynek u sąsiadów – w Czechach i na Słowacji. Zwyczaje więc zmieniają się, ale nie wszystkie. Zanim bliżej się temu przyjrzymy, warto kilka słów poświęcić stronie finansowej świąt.

Święta Wielkanocne – koszty i finansowanie

Przygotowanie Wielkanocy w domu może kosztować kilkaset złotych. Ponad 53% badanych przez portal Okazje.info zadeklarowało, że na organizację świąt nie wydaje więcej niż 500 zł. Tylko 2% respondentów przyznało, że przeznacza na wiosenne święta więcej niż 1 000 zł. Jeśli robi się świąteczne zakupy w hipermarkecie, za podstawowe produkty (np. chleb, herbata, olej, masło, 10 jajek, drób, kilogram schabu bez kości, ziemniaki i artykuły chemii domowej) zapłacimy 242,91 zł, natomiast w mniejszym sklepie na te same zakupy wydamy od 280 do 300 zł. Do tego Polacy, którzy planują spędzić Wielkanoc poza domem, muszą przygotować się na większe koszty. Warto tu przywołać opublikowane przez portal BiznesTuba. 43% respondentów wydaje najwięcej pieniędzy na przejazd do miejsca wypoczynku, 40% badanych przyznaje, że podczas wielkanocnego wyjazdu ponosi największe koszty na rozrywki, a 39% przeznacza najwięcej środków na jedzenie i zakwaterowanie. Jedna piąta Polaków na świąteczną wycieczkę przeznacza od 300 do 500 zł, a jedna trzecia badanych – od 500 do 800 zł.

– Najwięcej osób finansuje Wielkanoc z bieżących środków, nieco mniej naszych rodaków przeznacza na to swoje oszczędności. Nie brakuje jednak Polaków, którzy organizują święta, wybierają pożyczki pozabankowe na raty – podkreśla przedstawiciel TAKTO Finanse. – Część osób decyduje się wtedy na pożyczki w bankach, ale coraz więcej Polaków sięga również po ofertę firm pożyczkowych. W tym przypadku dużym atutem jest łatwy dostęp do pożyczki, wystarczy połączenie z internetem, jak również krótki czas oczekiwania na pieniądze i nieskomplikowane formalności – wylicza specjalista TAKTO Finanse.

Tradycje, potrawy i dekoracje wielkanocne

Najpopularniejszym symbolem Wielkanocy jest jajko. Nie może go zabraknąć na żadnym stole. Gotowanie i malowanie jajek to jeden z najbardziej znanych zwyczajów Świąt Wielkanocnych. Jajko jest symbolem nowego życia, a ozdobione, trafia do koszyczka, gdzie wraz z innymi potrawami jest święcone. Ważnym zwyczajem Wielkanocy jest także dzielenie się jajkiem podczas niedzielnego śniadania.

Polskie, wielkanocne stoły uginały się zawsze od nadmiaru potraw i to się właściwie nie zmieniło. Nadal króluje na nich mięso i wędliny: szynki, pasztety, pieczona baranina, kiełbasy, a wśród nich szczególnie biała, która uchodzi za specjalność polskiej kuchni. Mięso i wędlina na wielkanocnym stole były od dawna nie tylko symbolem dobrobytu, ale również oznaczały koniec postu. Za symbol dobrobytu dawniej uważano również pyszne baby, których wypiekano niezliczone rodzaje, np. chlebowe, koronkowe, waniliowe, szafranowe, piaskowe, migdałowe. Na wielkanocnym stole od zawsze królowały mazurki – karmelowe, czekoladowe, pomarańczowe lub marcepanowe.

Wielkanoc to jednak nie tylko jedzenie. Z raportu Homebook.pl wynika, że zdecydowana większość Polaków ozdabia swoje mieszkania na święta. Najwięcej ankietowanych, około 42%, robi to w trakcie ostatniego tygodnia przed Wielkanocą, natomiast 5% zaczyna przystrajać domy już miesiąc przed świętami. 71% respondentów zadeklarowało, że część ozdób kupuje, a niektóre wykonuje ręcznie. 25% badanych stawia wyłącznie na dekoracje kupne, a tylko 2% tworzy je wyłącznie samodzielnie. 36% ankietowanych przez Homebook.pl wydaje na dodatki świąteczne od 50 do 100 zł, 19% przeznacza na ten cel od 100 do 150 zł, a 13% – od 150 do 200 zł.

Podczas Świąt Wielkanocnych Włosi zjadają jagnię pieczone z grilla, Hiszpanie stawiają na rosół, baraninę i ryby, a na polskim stole króluje żurek, barszcz i kiełbasa. Tradycje związane z Wielkanocą różnią się w poszczególnych krajach, jednak jedno jest niezmienne – wszędzie do stołu zasiadają całe rodziny. Polskie zwyczaje wielkanocne są nie tylko stare, ale w wielu przypadkach także oryginalne. Nie mamy się więc czego wstydzić pod tym względem przed innymi Europejczykami. Ważne, aby kultywować to, co najpiękniejsze w naszej tradycji wielkanocnej.