Nie każdy z nas ma to szczęście, że w życiu odziedziczy piękny dom po stryjecznej cioci z wielkim ogrodem i basenem. Marzenie wielu! A często i gęsto jest tak, że niestety spadek, to tylko i wyłącznie długi. Dobrze o nich wiedzieć przed śmiercią spadkodawcy, aby zaraz po pogrzebie rozpocząć procedurę odrzucenia niepotrzebnego balastu, bo nie ma nic przyjemnego w spłacaniu po kimś 5-letniego kredytu, w tym samych odsetek, gdy parabanki odezwą się do nas w ciągu 5 lat- tyle czasu mają, aby upomnieć się o swój dług! A więc niekoniecznie zaraz po śmierci bliskiej osoby.

673264_85522744

Aby zrzec się/ odrzucić spadek trzeba złożyć odpowiedni wniosek we właściwym dla zmarłego miejsca zamieszkania Sądzie Rejonowym, w Wydziale Cywilnym. Załączniki jakie trzeba przygotować dla Sądu:

Skrócony odpis aktu urodzenia lub jeżeli jesteś mężatką/ małżonkiem Skrócony odpis Aktu małżeństwa w oryginale potwierdzone przez Urząd Stanu Cywilnego.

Skrócony odpis aktu zgonu osoby, po której odrzucamy spadek- również oryginał

UWAGA! NA ODRZUCENIE SPADKU MASZ TYLKO PÓŁ ROKU PO ŚMIERCI SPADKODAWCY!

AKTUALIZACJA: 

Od 18 października 2015 roku jeżeli spadkobierca nie złoży wniosku o odrzucenie spadku w terminie pół roku, dziedziczy ewentualne długi do wielkości aktywów. Czyli jeżeli rodzic/ dziadek był zadłużony, a my odziedziczyliśmy po nim mieszkanie, dziedziczymy długi tylko do wartości tego mieszkania (mieszkanie warte 50 tyś- dług 50 tyś)- ale zawsze są to długi, możemy ich uniknąć, my oraz nasze dzieci:

Miejscowość, dnia_________________

____Imię i nazwisko wnioskodawcy__

__________Pełny adres___________

________Nr telefonu______________

                                                                    Sąd Rejonowy w (miejscowość)

                                                                  ___________Wydział Cywilny

                                                                ___Adres Sądu Rejonowego)___

WNIOSEK O ODRZUCENIE SPADKU

Odrzucam spadek po zmarłej/ zmarłym _____________________________________________ ostatnio zamieszkałym w_______(Pełny adres)________________________.

____________(Własnoręczny Podpis)___________

SKŁADAJĄC WNIOSEK MUSISZ WYKUPIĆ ZNACZEK SĄDOWY W WYSOKOŚCI 50 ZŁ, KTÓRY NASTĘPNIE NAKLEJASZ NA WNIOSEK I SKŁADASZ W BIURZE PODAWCZYM. 

Aby odrzucić spadek w dwie osoby nie potrzeba oddzielnych wniosków i oddzielnej opłaty za znaczek sądowy (ja o tym wcześniej nie wiedziałam i przepłaciłam :-p )

Po pewnym czasie przychodzi do nas list polecony z Sądu Rejonowego o wyznaczonym terminie rozprawy. Jeżeli zrzekamy się spadku w dwie osoby (np brat i siostra) możemy być dla siebie nawzajem świadkami).

Sprawa trwa dosłownie 15 min i nie musimy już się bać komornika, który zapuka do naszych drzwi za lat dwa lub trzy 🙂

UWAGA! JEŻELI MASZ DZIECI, TO KOLEJNE PO ODRZUCENIU PRZEZ CIEBIE SPADKU W LINII DZIEDZICZENIA SĄ ONE! MASZ NASTĘPNE PÓŁ ROKU PO SPRAWIE SĄDOWEJ, ABY W ICH IMIENIU ODRZUCIĆ GO!

JEŻELI JESTEŚ W CIĄŻY, W MOMENCIE DZIEDZICZENIA PO RODZICU SPADKU, W TYM DŁUGÓW, TWOJE DZIECKO DZIEDZICZY AUTOMATYCZNIE JE PO TWOIM ODRZUCENIU. W MYŚL PRAWA JEST JUŻ DŁUŻNIKIEM, CHOĆ JESZCZE SIĘ NIE URODZIŁO, ALE SIĘ POCZĘŁO PRZED ŚMIERCIĄ SPADKODAWCY!!!

JEST WIELE PRZYPADKÓW, GDY KOBIETA W CIĄŻY ODRZUCA SPADEK, MYŚLĄC, ŻE NIENARODZONE DZIECKO GO NIE DZIEDZICZY PO NIEJ. NIESTETY WIELE Z TAKICH PRZYPADKÓW KOŃCZY SIĘ PO KILKU LATACH PONOWNIE W SĄDZIE, GDY DO RODZICÓW DZIECKA PUKAJĄ WIERZYCIELE.

W następnym wpisie dotyczącym spadku zaprezentuję przykładowy wzór na jego odrzucenie w imieniu małoletnich dzieci. Kolejny wniosek kierujemy już do Sądu Rodzinnego. Niestety, nie możemy upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu i załatwić wszystkiego na jednej rozprawie.

PO UPŁYWIE PÓŁ ROKU ODRZUCIĆ SPADKU NIE MOŻNA ODRZUCIĆ.